5 szybkich wskazówek, jak utrzymać panele słoneczne w czystości.

Wiele osób uważa, że ​​czyszczenie paneli słonecznych jest kłopotliwe. Zakłada się również, że konserwacja panelu wymaga dużo czasu i wysiłku. W naszej firmie jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci przełamać ten mit.
W tym blogu przedstawiamy krótkie wskazówki, jak utrzymać panele słoneczne w czystości. Pozwoli to zaoszczędzić czas i pomoże w utrzymaniu Twoich paneli.

Czy panele słoneczne wymagają czyszczenia?

Tak. W zależności od rodzaju posiadanego panelu oraz kurzu/zanieczyszczenia w Twojej okolicy, może być konieczne czyszczenie paneli co tydzień lub co dwa tygodnie.
Szybkie porady:
• Najskuteczniejszym sposobem czyszczenia paneli słonecznych jest użycie węża lub wiadra wody o temperaturze pokojowej. Nie używaj ciepłej wody. Zasadniczo w ten sam sposób, w jaki myjesz samochód w domu. Najlepiej jest użyć wody demineralizowanej lub destylowanej.
• Unikaj używania ostrych mydeł i detergentów, ponieważ niektóre mydła mogą pozostawiać smugi, warstwę ochronną lub osad, który nie tylko pozostawia ślad, ale także przyciąga brud, który przywiera do powierzchni i dłużej się manifestuje.
Nigdy nie używaj ściernej gąbki ani mydła do czyszczenia panelu słonecznego, ponieważ może to zniszczyć powłokę antyrefleksyjną i zarysować szybę. Oba te warunki powodują utratę gwarancji przez panele. Najlepszym sposobem czyszczenia paneli słonecznych jest użycie miękkiej szmatki/miękkiego mopa lub szczotki z delikatnego włosia.
• Panele słoneczne należy czyścić, gdy są wilgotne lub mokre, aby zapewnić łatwe wytarcie brudu lub pozostałości na nich.
• Ważne jest, aby do czyszczenia paneli słonecznych nie używać szorstkich materiałów, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenie.
• Bardzo korzystne byłoby regularne prowadzenie węża wzdłuż paneli w celu usuwania brudu.
• Unikaj rozpylania wody pod bardzo wysokim ciśnieniem podczas zmywania paneli słonecznych. Przystawka wysokociśnieniowa odprowadzająca wodę pod ciśnieniem wyższym niż 35 barów może uszkodzić panele słoneczne.
• Plamy, które twardnieją i przyklejają się do panelu, np. ptasie odchody należy jak najszybciej usunąć.

• Nie przeczyszczaj systemu. O ile w Twojej okolicy nie ma dużej ilości kurzu, 2 razy do roku powinno wystarczyć.
• Najlepszy czas na czyszczenie paneli to wczesny poranek lub późne wieczory. W godzinach szczytu panele są nie tylko zbyt gorące, ale także możesz stracić znaczną generację. Ponadto, jeśli czyszczone w godzinach szczytu, szkło staje się bardzo gorące, a natryskiwanie wody na gorące szkło może spowodować stres termiczny i ostatecznie pęknięcie/uszkodzenie szkła.